Ruština

Ruštinu moc v lásce nechováte? Myslíte si, že je zbytečná? A věděli jste, že se jedná o nejrozšířenější jazyk Evropy?

Pojďme si o tomto často neoblíbeném jazyku říct něco víc a připomenout si, že rozhodně není důvod tento (stejně jako každý jiný) jazyk okamžitě zavrhovat. Ruština se jednou může hodit i vám.

Obsah článku:

  • základní informace o ruštině,
  • rozšíření,
  • význam,
  • zajímavosti.

Základní informace o ruštině

Ruština je nejčastěji užívaný slovanský jazyk, který začal vznikat během 10. století. V dnešní době je rozšířen zejména v oblasti východní Evropy a severní Asie, jedná se také o jeden ze šesti jazyků OSN a druhý nejrozšířenější jazyk na internetu.

Počet mluvčích se pohybuje někde mezi 200–300 miliony lidí.

Během minulého století byla ruština jazykem Sovětského svazu a také členských zemí Varšavské smlouvy.

V těchto zemích (mimo jiné i v naší republice) byla ruština často povinně vyučována, a právě tato nadvláda je často jedním z důvodů, proč k ruštině (podobně jako k Rusku) chovají někteří lidé zášť.

Vlastně se není čemu divit. Opomineme-li politické souvislosti, způsobuje už samotná povinnost se něco učit někdy až nechuť k předmětu učení. A nejúčinnější formou odporu v této situací bývá prostě se to neučit.

Pryč ale od odporu. Tento jazyk navzdory němu stále funguje, jako úřední především v:

  • Rusku,
  • Bělorusku,
  • Kazachstánu,
  • Kyrgyzstánu
  • a několika dalších zemích či oblastech.

 

Ruština x ukrajinština

Překvapuje vás, že v seznamu zemí nevidíte i Ukrajinu? Nemá to žádný záhadný důvod, jde o to, že na Ukrajině se mluví ukrajinsky. Ukrajinština pochopitelně není tak významná jako ruština (přeci jen existuje řada lidí, kteří o existenci ukrajinštiny možná ani neví), je jí ale v mnohém podobná.

Pro porovnání těchto dvou jazyků jsme zvolili Všeobecnou deklaraci lidských práv, kterou k tomuto účelu užívá i Wikipedie.

 

Ruština

Все люди рождаются свободными и равными в своëм достоинстве и правах. Они наделены разумом и совестью и должны поступать в отношении друг друга в духе братства.

Vse ljudi roždajutsja svobodnymi i ravnymi v svojom dostoinstve i pravach. Oni naděleny razumom i sovesťju i dolžny postupať v otnošenii drug druga v duche bratstva.

Ukrajinština

Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом та сумлінням і повинні діяти у відношенні один до одного в дусі братерства.

Vsi ljudy narodžujuťsja vilnymy i rivnymy u svojij hidnosti ta pravach. Vony nadileni rozumom ta sumlinňam i povynni dijaty u vidnošenni odyn do odnoho v dusi braterstva.

Ruská abeceda (azbuka)

Mnoho lidí se ruštiny děsí patrně i kvůli abecedě. Jazyk se totiž nezapisuje latinkou, na kterou jsme zvyklí, ale azbukou. A na tu až tak zvyklí nejsme.

Azbuku můžeme nazvat také jako cyrilici, která byla původně vytvořena pro zápis staroslověnštiny. Nutno podotknout, že navzdory názvu nebyl autorem věrozvěst Cyril (ten má na svědomí hlaholici), za toho je považován až některý z žáků dvojice Cyril & Metoděj.

Cyrilici používá nejen ruština, ale i ukrajinština, běloruština, bulharština či makedonština – samozřejmě v různých variacích, jak lze pozorovat i na příkladech výše.

 

O ruské azbuce můžeme říct, že:

  • obsahuje znaky, které máme i v latince, přičemž odpovídají i po významové stránce,
  • obsahuje znaky nám z latinky známé, významově ale jiné,
  • obsahuje znaky, které v latince vůbec nemáme.

Nebudeme sem teď vkládat tabulku znaků, jak by se asi dalo očekávat, protože věříme, že mnohem více člověku učení dá, když mu to někdo vysvětluje. Dobře popsané (ač slovensky) je to třeba v tomto videu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=wM1lDQ5sMpI

 

Význam aneb proč je dobré umět rusky

Přesouváme se k tomu nejdůležitějšímu. Proč by nás vlastně měla zajímat ruština? Nejsou to už jen zbytky nehezkého jazyka, který nám vnutila nadvláda cizího státu?

 

1. Ruština není jen Rusko

Zbytky jazyka to skutečně nejsou, jak jsme si ostatně řekli na začátku, i dnes je ruština poměrně rozšířená a tím pádem i významná. Pokud tedy plánujete svou kariéru, vzdělání či dovolené směrovat na východ, pak je ideální vzdělat se alespoň základech.

Existuje navíc i řada rusky mluvících menšin či oblastí po celém světě, kde se znalost tohoto slovanského jazyka rovněž neztratí.

 

2. Já píši vám – co mohu více?

Pokud cestu nikam nemáte, ale rádi čtete knihy v originále, pak by se vám ruština mohla hodit taky, protože z rusky mluvícího prostředí pochází víc literárních děl, než si možná myslíte.

Puškin, Lermontov, Tolstoj, Gogol, Čechov, Dostojevskij… to je jen zlomek autorů, jejichž díla si díky znalosti ruštiny můžete vychutnat v originále. I pojmy jako zbytečný člověk či ruský realismus pak jistě získají zcela nový nádech.

 

3. Nastěnku chci za ženu!

Ruské kinematografii široké publikum sice spíše neholduje, ale kdo by neznal Jen počkej, zajíci!, nebo Mrazíka? Nebyl by zážitek shlédnout Mrazíka v originálním znění?

 

4. Нас не догонят

Slova v nadpisu vám patrně nic neřeknou, ale tuto píseň od ruského popového dua t.A.T.u. jste možná někdy slyšeli. Nebo třeba tento počin od německo-ruské hudební skupiny Code Red. Nezajímá vás, o čem zpívají?

 

4 zajímavosti o ruštině

A na konec si pojďme ještě říct několik zajímavých informací, které jste o ruském jazyce možná nevěděli.

 

1.    Vesmírný jazyk

Chcete letět do Vesmíru? Pak se vám ruština bude více než hodit. Stejně jako je angličtina leteckým jazykem, zabírá totiž velmi důležitou pozici v oblasti letů do Vesmíru právě ruština.

 

2.    Rok ruštiny

Tím vyhlásil rok 2007 Vladimir Putin, jenž měl za cíl zvýšit zájem o ruský jazyk, literaturu a kulturu.

 

3.    50 odstínů modré?

Ne, tímto neodkazujeme na barevnější verzi románu od E. L. Jamesové, narážíme na jednoduchou pravdu o tom, že ruština má pro modrou barvu v porovnání s jinými jazyky nezvykle mnoho výrazů. Jen s tmavě a světle modrou tady zkrátka nepochodíte.

 

4.    A jako… nic

V ruštině totiž žádné slovo (s výjimkou těch cizích) nezačíná právě písmenem a. Zvláštní, ne?

Další příspěvky o světových jazycích: