Chorvatština

Kdo nebyl na dovolené v Chorvatsku, jako by nebyl správný Čech! Chorvatsko je vlastně takovým naším letním domovem. Věděli jste třeba, že přímo v Chorvatsku lze poslouchat Český rozhlas Radiožurnál?

Pojďme ale na chvíli odbočit od dovolené a letních radovánek, Chorvatsko samozřejmě není jen moře a zmrzlina. Je to také samostatný stát s vlastní kulturou, jazyk nevyjímaje. Napadlo vás někdy zamyslet se nad chorvatštinou?

Pokud ne, nevadí, udělali jsme to za vás a rozhodli jsme se o ní napsat v tomto článku, kde:

  • shrneme základní fakta,
  • a přidáme pár zajímavostí.

 

Pár základních informací

Chorvatšina je jazyk jihoslovanský, naší západoslovanské češtině tedy není až tak úplně vzdálený. Dohromady čítá necelých šest milionů mluvčích, přičemž jde zejména o obyvatele Chorvatska nebo také sousední Bosny a Hercegoviny. Ovlivněna byla třeba italštinou, němčinou nebo maďarštinou.

Zapisuje se latinkou a vlastně se v mnohém doopravdy podobá češtině – výslovnost je podobná zápisu, má 7 pádů a s použitím českých číslovek se vám pravděpodobně v Chorvatsku nestane, že byste si objednali špatný počet zmrzlin.

 

Zajímavosti

Nechme teď ale být informace gramatické nebo dokonce historické, raději se pojďme podívat na zajímavosti týkající se právě chorvatštiny. Co jste možná nevěděli?

 

Není listopad jako listopad

Asi nejzajímavějším – a pro někoho zároveň možná i nejděsivějším – faktem je to, že v chorvatštině existují slova, která máme v češtině, ovšem s jiným významem. Například chorvatský listopad ve skutečnosti znamená český říjen. Tak hlavně pozor při plánování dovolené! Určitě nechcete omylem přijet o měsíc později.

 

Paprika!

To je zelenina z čeledi lilkovitých, mimo jiné ale taky původem chorvatské (přesněji srbochorvatské) slovo, které přejaly ostatní evropské jazyky. To jen, abyste věděli, odkud papriku máme.

 

1 písmeno = 1 hláska

Výslovnost podobná češtině již zmíněna byla, přesto pro potěchu duše zopakujeme ještě jednou. V chorvatštině skutečně platí, že čteme to, co vidíme. Tedy žádná tichá písmena a podobné složitosti.

Další příspěvky o světových jazycích: