Čičevština
Pokud se chystáte do Malawi nebo Zambie, nepochybně se tam setkáte s jedním z nejpoužívanějších afrických jazyků, zvaným čičevština. Zajímá vás, o jakou řeč se jedná?
Co je čičevština?
Čičevština je národním jazykem Malawi v jihovýchodní Africe, ale hovoří se jí i v dalších afrických zemích, konkrétně v Zambii, Mosambiku a Zimbabwe. Původem pochází z východní provincie Lusaka v Zambii, kde se dodnes nazývá nandšžtina (v originále nyanja či chinyanja). V Malawi byl ovšem jazyk přejmenován na čičevštinu podle kmene Čevů, ze kterého pocházel tamní prezident.
Originální znění čičevštiny je chichewa a v současnosti má 7 až 8 miliónů mluvčích. Tato řeč patří do skupiny bantuských jazyků, která dominuje ve většině zemí subsaharské Afriky. Čičevština je navíc jedním z nejpoužívanějších domorodých jazyků Afriky a je považována za tamní lingua franca.
Vznik současného pravopisu čičevštiny
Čičevštinu poprvé popsal alžírský velvyslanec António Gamitto ve 30. letech 19. století, který prozkoumal oblast nyní známou jako Malawi a Zambie a udělal si etnografické a lingvistické poznámky i seznam slovní zásoby. Rozsáhlejší dokumentaci jazyka provedl v 50. letech 19. století Johannes Rebmann, německý misionář a průzkumník, který později vydal slovník čičevštiny.
Gramatiku jazyka v roce 1880 publikoval Alexander Riddel a první verze Bible v čičevštině byla vydána v roce 1912. Současný pravopis jazyka byl standardizován v roce 1973, kdy byla vydána Nová pravopisná pravidla čičevštiny. Od roku 1968 do roku 1994 byla čičevština jediným národním jazykem, ale nyní je jedním z mnoha jazyků používaných v tištěných a vysílacích médiích a mluví jím většina populace.
Čičevský jazyk
Na čičevštině je skvělé to, že podobně jako český jazyk je zcela fonetická, takže se vše píše přesně tak, jak se to vyslovuje a naopak. Další zajímavá věc, kterou je třeba poznamenat, je, že „R“ a „L“ znějí stejně, takže například jméno jako „Gabriela“ se často může vyslovit „Gabliera“. Jazyk je tedy zapisován latinkou, přičemž abeceda vypadá následovně:
Zdroj: https://omniglot.com/images/writing/chichewa.gif
Pokud byste plánovali cestovat do Malawi nebo dalších zemí, kde se jazyk používá, může se vám hodit naučit se několik základních frází, jako jsou například tyto:
- Mwadzuka bwanji – Dobrý den
- Takulandirani – Vítejte
- Muli bwanji? – Ahoj, jak se máte?
- Ndili bwino, kaya inu? – Mám se dobře a ty/vy?
- Boh boh? – Jak se máš (familiární – odpověď je Boh)
- Zikomo – Děkuji
- Achimwene – Můj přítel
- Chonde – Prosím
- Madzi – Voda
- Mowa – Pivo
- Nyama – Maso
- Nkhuku – Kuře
- Nsomba – Ryba
- Galimoto – Auto
- Katundu – zavazadla
Zajímavosti o čičevštině
Počet lidí, kteří rozumí a používají tento jazyk, je mnohem vyšší než 12 milionů rodilých mluvčích. Podobně jako svahilština je i čičevština některými považována za univerzální jazyk (lingua franca), tedy za běžnou dovednost umožňující lidem různých kmenů a lidem žijícím v Malawi, Zambii a Mosambiku komunikovat bez dodržování přísné gramatiky konkrétních místních jazyků.
Čičevština s kódem „ny“ je dokonce jedním ze 13 afrických jazyků, které jsou integrovány do automatického překladače Google. Kód ‚ny‘ byl s největší pravděpodobností vybrán proto, že jazyk byl nejprve znám jako nyanja (ňandština).
To pravděpodobně odráží dostupnost psaného textu čičevštiny ve srovnání s jinými africkými jazyky. Je však dobré brát v potaz, že existuje několik dialektů jazyka, které se od sebe výrazně liší, což nemusí být zohledněno u textu používaného strojového jazyka společnosti Google.