Finština
Finsko si zpravidla vybavíme pro jeho četná jezera nebo sport. V přepočtu medailí na obyvatele jsou Finové nejúspěšnějším olympijským národem, do povědomí se nám mohli dostat i v roce 2019, kdy potřetí vyhráli mistrovství světa v hokeji.
Pojďme jim ale tyto porážky odpustit a zaměřme se na jejich státní jazyk – tedy finštinu.
Pár základních informací
Jedná se o baltofinský jazyk, jímž v součtu hovoří přibližně pět milionů mluvčích, převážně ve Finsku.
Zajímavé je, že dlouhou dobu byla ve Finsku úředním jazykem švédština, až v závěru 19. století byla se švédštinou zrovnoprávněna právě finština.
Pro grafický zápis je užívána latinka, a především na složeninách lze pozorovat vliv germánských jazyků.
Zajímavé jsou zdvojené souhlásky, které mění význam a zejména nerodilým mluvčím mohou činit problémy.
palo = požár pallo = míč
Pádů má finština celkem 14, na druhou stranu ale nemá členy a nerozeznává ani gramatické rody.
Zajímavosti
Že je finština jazykem doopravdy zajímavým dokazují mimo jiné i následující – pro někoho možná překvapivá – fakta.
lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas
Toto slovo má celkem 61 písmen, do angličtiny se přeloží jako “airplane jet turbine engine auxiliary mechanic non-commissioned officer student” a je jen důkazem toho, že ve finštině se vyskytují opravdu dlouhá slova, která nezřídka vyjádří víc než tisíc vět.
saippuakivikauppias
Když už jsme u těch slov, toto je zapsáno v Guinessově knize rekordů jako nejdelší světový palindrom, tedy slovo, které se čte stejně normálně i pozpátku. Zajímá-li vás význam, přeložíme je jako “obchodník s mastkem”.
Sauna sem, sauna tam
Možná jste slyšeli o tom, že Finové jsou saunovým národem a sauna tam prakticky patří do běžné výbavy domů. Tam to ale nekončí, zajímavé je i samotné slovo sauna, které je ve stejné podobě užíváno ve většině cizích jazyků.
A kouzelné slovíčko? – Neznám.
Ano, je to tak, finština skutečně nemá slovo pro naše prosím. To samozřejmě neznamená, že by na sebe Finové byli neslušní, jen to zkrátka vyjádří jinak.
Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže…
Všichni asi víme, že Pán prstenů nebyl napsán finským autorem, přesto je v něm zaznamenán finský odkaz. Tolkien byl totiž finštinou natolik ohromen, že ji použil jako základ pro jazyk elfů.